top of page
okiki.jpg

"Merhaba ben Kristal. Kristalin Müzikle Farkındalık projesi uzun yıllar aklımda ve kalbimde olan bir projeydi ve 2014 yılında Mehmet Hakan Özhendekci’yle birlikte bu projeyi hayata geçirmeye başladık. O yıldan beri Kristalin olarak bu konsepti geliştirdik ve 2020 yılında çalışmalarımız bir şarkı albümü, bir ninni albümü ve bir kitap olarak meyvelerini verdi.

 

Hayatımda en çok gönlümü verdiğim, kafa yorduğum ve yaptığım iki şey oldu, biri ruhsal, kişisel farkındalık ve gelişim, diğeri de müzik. Bu yüzden şarkılarımın konusu doğal olarak bunlar oluyor. Benden çıkanlar bunlar çünkü hem bilgi birikimlerim hem deneyimlerim hem de özden dökülenler bunlar. Dolayısıyla ben de bu konuda farkındalığı geliştirmeye katkı olmak istedim. Yani aslında şunu bariz bir şekilde söylemeyi seçtim:

 

Müzik, şarkılar sihirlidir, etkilidir ve farklı farklı kullanımlarla hayatta mucizeler yaratabilir.

 

Mehmet Hakan bu konuda beni çok iyi anlayan ve şarkılarımı geliştirip güzelleştiren kişidir çünkü onun da tüm hayatı ruhsal, kişisel farkındalık ve müzik üzerine kurulu. Tanıştığımız günden beri paylaştığımız her şey bunlar üzerinedir. Birbirimizi bu konuda çok iyi anlayıp hissettiğimiz için bana gelen bir şarkı, onun gitarı, aranjeleri ve müzikal yeteneği ile kanatlanıyor, hissettiklerimin ifadesi oluyor. İçimdekileri çoğu zaman ben anlatmadan anlıyor, hissediyor ve düzenlemeleriyle dışarı çıkarıyor. O şarkıların ruhunu hissediyor ve ona göre hayata geçiriyor yani tek bir sistem gibiyiz birlikte. Hissettiğim, kafamda duyduğum şeyleri tarif ettiğimde de hissi telepatik bir şekilde alıyor. Şarkılara ruhunun renklerini serpiyor ve daha da güzelleştiriyor ve zenginleştiriyor onları.  Biz keyifli, eğlenceli bir ekibiz."

hakosila-ers.jpg
krl.jpg

Kristalin, müziğin alışılagelmiş yönlerinin yanı sıra şifa, farkındalık gibi işlevlerini bilinçli olarak, günlük dinlenen popüler tarzlarla işleyip, hayata katkıda bulunmayı amaçlayan bir müzik grubu.

Niyeti, gün içinde " sıradan sanılan anlarda" yolda, metroda, trafikte, evde, okulda, iş yerinde, farklı farklı tarzlardaki şarkılarla şimdiki an farkındalığı yaratmak, özü, birliği, varlığımızın gücünü, hayatın değerini hatırlatmak. Müziğin gücünü kullanarak, şarkılar aracılığı ile bu farkındalık ve bakış açılarını hayata işlemek. Meditasyonlarda, huzurlu ve sevinçli anlarda yaşanan hallerin, hislerin, açılımların, farkındalığın sadece o anlarda kalmaması ve hayatın her anına yayılması için bu halleri hayatın içine taşımak. Hem de hayatın içinden şarkılarla, rock, pop, etnik, alternatif, güncel farklı farklı tazlarla, yani en eğlenceli yolla!

"Belli kullanım şekilleri ile müzik iksire dönüşür."

Farkında Şarkılar

Biz dinlediğimiz müziğin hem kulağımıza güzel gelmesini hem de o sırada ruhumuzu ve zihnimizi beslemesini isteriz. Hoşumuza giden bir şeyi dinlerken aldığımız mesajları yani o güzel melodilerle iletilen düşünce ve duyguları önemsiyoruz çünkü müzik bilinçaltını direkt etkileyen bir şey. Şarkılar zihni programlar! Var olan programları da görmemizi sağlarlar. Yani müzikle hem bilinçaltımızdan bilgi alabiliriz hem de müzikle oraya ulaşıp bilgi ekebiliriz. Bu yüzden bunun yeri ve zamanını bilmenin, her şarkıyla bir yere savrulmak yerine bunu kendimiz yönlendirmenin ve buna farkındalıkla bakmanın çok büyük önemi var. Kristalin şarkılar bu farkındalıkla yapılan şarkılar. Hepsinin bilinçli bir amacı var. 

Şarkılar Enerji ve Bilgi Kayıtları

 "Şarkılar bana ruhsal bir açılım ve zihinsel bir idrakla geliyor. Şarkılarla o uyanış ve idrak hali sözlerle ve melodilerle kaydedilmiş oluyor. Böylece şarkıyı dinlediğimde veya söylediğimde o hali istediğim zaman tekrar hatırlayıp yaşayabiliyorum. Yani şarkılar benim için enerji ve bilgi kayıtları.

İlk başta kendim için müziği bu şekilde kullanmaya başladım. Hayatla ilgili bir farkındalık yaşadığımda, içimde bir konuda bir aydınlanma olduğunda, bir şeyleri idrak ettiğimde, yüksek oluş ve farklı bilinç hallerine geçtiğimde, düşünce titreşimim çok yükseldiğinde akan bilgi yüklü enerjiyi sözlere ve melodilere aktarmaya başladım ve onları yazdım ve kaydettim. Sonra o bilgileri, hisleri ve algıyı tekrar yaşamak ve pekiştirmek için bu şarkıları bol bol söyledim, dinledim. Günümün yönünü değiştirmek veya günüme yön vermek için, zihnimi programlamak için onları ya kendim karar vererek dinledim veya söyledim ya da onlar aldığım bir kararla kendini bana hatırlattılar, ben de onlara katıldım devam ettim.

 

Zihnim şimdiki anın önüne geçtiğinde, türlü türlü düşünce ve duygu şimdiki anı fark edip yaşamama perde olduğunda, geçmişe veya geleceğe kaydığımda, düşüncelerimin yönü olumsuza doğru gitmeye başladığında, varlığımdaki gücü unuttuğumda, beni yükseklere taşıyan bilgileri, her şeyle herkesle bir olduğumu, kutsal özü, yaşam kaynağını unutur gibi olup, kaybolmaya başladığımı hissettiğim anlarda bu şarkılar yetişti, birden beklemediğim bir anda kulağımda duymaya başladım onları ve böylece düşüncelerimin, duygularımın ve hayatımın yönünü değiştirebildim. Bu şarkılar ve ninniler bana o kadar destek ve yoldaş oldu ki , o kadar çok işe yaradı ki, insanlara da faydalı olacağını hissettim ve paylaşmak istedim. 

İnsanlara faydalı olacağını hissetme sebebim yalnız olmadığımı bilmemdendir. Artık daha çok insan bu tür şarkılar istiyor çünkü insanların bilinçleri genişlemeye başladı, insanlar sorguluyorlar, uyanışlar yaşıyorlar, çok şey idrak ediyorlar. İnsanların bilinçleri genişledikçe onlara hitap eden şeyler de değişiyor ve gelişiyor. Uyanışa geçen insanlar artık seçim yapıyorlar, yaşamak istedikleri düşünceleri ve duyguları bilinçli olarak seçip, hayatta ona göre tercihlerde bulunuyorlar. Rast gele sürüklenmiyorlar. Bu anlamda bu tercihleri karşılayan müzikler, şarkıların olması çok önemli çünkü talep artıyor. İnsanlar artık perdesiz anın, birlik bilincinin, varoluşsal sevginin, bilginin, şifanın, mutluluğun şarkılarını duymak istiyorlar. Müziği bilinçli kullanmak istiyorlar. Bu birçok insanın arzusu artık, benim de. Bu talepleri karşılamak mutluluk verici. "

 

Kristal

bottom of page